На 24 юни кметът на Котел Коста Каранашев заедно с Диана Късметска от фондация “Пътят на траките” откриха първото издание на фестивала „Живият огън на традициите“ под надслов „Пътят на килима“, който се проведе между 24 и 26 юни 2016 в Котел.
“Искрено се надявам този фестивал да върне доброто име на града ни и на котленския килим. Един роден поет е казал “Котел град легенда грейнала в балкана, като усмивка в килим втъкана”. Котел има нужда от по-голямо самочувствие и чрез вече реализираните и предстоящи мероприятия ние ще възвърнем гордостта и самочувствието на гражданите и облика на града който заслужаваме. Нашата цел е да популяризираме и съхраним хубавите народни традиции, както и да се запази автентичността на местните обичаи в килимарството”, започна речта си кмета. Камен Костов заместник областен управител на област Сливен отправи поздравително слово към гражданите и гостите на Котел и пожела все по често да бъдем свидетели на подобни добри инициативи. На откриването още присъстваха Христина Чолакова председател на общински съвет Котел, кметове и заместник кметове на населени места от общ. Котел. За доброто настроение на гостите се погрижи Ансамбъл “Загоре”, които с невероятните си представление запалиха “Живият огън на традициите”.
“Радвам се, че това първо издание на фестивала “Пътят на килима” в частност на котленския килим е вече факт. Благодаря на г-жа Диана Късметска около чиято идея се събрахме всички ние и цялата общ. Котел за да направим тези три дни празник за всички нас. Моята цел и идея е в рамките на моя мандат да върна самочувствието на котленци и жителите на общ. Котел. Сигурен съм, че още от догодина ще можем да възвърнем самочувствието на нашият роден край. Благодаря на целият си екип, председателя на ОС Котел г-жа Христина Чолакова, заместник кметове и кметове на населени места в общ. Котел за положеният труд и усилия по реализирането на този фестивал”, каза още Коста Каранашев.
Народните представители от ПП ГЕРБ-Сливен Мария Белова, Галя Захариева, председателят на ОБС-Сливен Димитър Митев и общински съветници от партията също присъстваха на фестивала.
В експозицията на килимите участваха представители на българските килимарски школи от Котел и Чипровци. Имаше и килими от Иран, Азербайджан, както и от различни държави от Европа, Азия, Южна и Северна Америка. Част от тях са изтъкани по автентичен образец от килимари в Чипровци и Котел. За доброто настроение на гостите се погрижиха Ути Бъчваров, който сготви вкусна гъбена чорба, а майстори от Котел завъртяха вкусни чевермета и кукуреч – специалитет от агнешки дреболии на жар, характерен за каракачанския етнос. Отворихме и работилници на занаятите, включително и на традиционни гозби. Майстори представят целия процес по създаването на килима, започвайки от стригане, чепкане, влачене на вълна, предене, боядисване, навиване и тъкане на живописните котленски килими. Според данни от преброителните камери фестивала са посетили повече от 5000 души.
Подобаващ финал на съботния ден имахме с музикалната програма, в която взеха участие НУФИ “Филип Кутев”, Ансамбъл – Сливен, Фолклорен танцов клуб “Хорце” – Добрич и народната певица Галина Дормушлийска, а кулминацията на музикалната програма остана отредена за невероятния музикант Теодосий Спасов, който е и един от първите възпитаници на нашето Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев”.