Скъпи съграждани,
Днес празнуваме един от най-светлите български празници – Деня на българската просвета, култура и на славянската писменост.
Денят на буквите носи особен заряд, особена енергия. Той буди у всички нас чувство на вълнение и гордост, че имаме възможност да живеем, учим, творим и мислим като българи – на свой език, със своя писменост и книжовност.
Нашият град – люлка на Възраждането, на просветата е сред първите градове в България с действащо килийно училище. В него Софроний Врачански – най-видния представител на Котленската книжовна школа, преписва за първи път „История славянобългарская”. От тук са тръгнали много от личностите, отдали живота си за развитието на просветата, книжовността и културата – д-р Петър Берон – автор на първия български буквар – „Рибен буквар”, Неофит Бозвели – организатор и водач на борбата за независима българска църква, учител и просветител и много други, но техните усилия за запазване и развитие на българския дух и самосъзнание, патриотизма и българщината, които са ни съхранили като нация през годините биха били немислими без делото, което са ни оставили светите братя Кирил и Методий и техните ученици.
Заел мястото си на най-истинския и най-български празник, 24-ти май, всяка година се отбелязва с много вълнение, трепет и вяра в бъдещето. В този ден ние българите сме по-емоционални, защото словото ни от древни времена има своята писменост и своя знак върху културното минало. Днес живеем с надеждата, че то ще има и свое бъдеще в съвременна Европа, защото езикът, който ни е запазил през вековете продължава своя път към вековете, воден от учители, ученици и младото бъдеще на България.
Използвам утрото на този светъл празник, за да поздравя всички котленски учители, ученици, творци, читалищни, библиотечни и музейни дейци. Бъдете горди с работата си и със самочувствие и гордо вдигнати глави продължавайте да отстоявате славата на Котел!
Честит празник!
Kosta Karanashev
КМЕТ НА ОБЩИНА КОТЕЛ